جمعه, 12 خرداد,1402
آدرس ایمیل
info[@t]beh-zone.ir

کچه دوزی چیست؟آشنایی با هنر کچه دوزی

print
کچه دوزی چیست؟آشنایی با هنر کچه دوزی

کچه دوزی یکی از هنرهای نوین و در عین حال بسیار جذاب است که دارای قاعده و قانون و الگو نیست در این هنر باید از خلاقیت بالایی برخوردار باشید؛ همین طور که گفتیم الگوی خاصی ندارد و باید با استفاده از خلاقیت تان یک اثر زیبا برجا بگذارید. و همین باعث می شود که جز هنرهای دشوار محسوب شود.

 ابزارهای مورد نیاز کچه دوزی, وسایل مورد نیاز کچه دوزی

 

هر آنچه باید درباره هنر کچه دوزی بدانید:

کچه دوزی چیست ؟

کچه یک نوع پارچه ی سنتی است که از پشم گوسفند درست می شود. از طرف دیگر برای تهیه  الیاف کچه، الیاف را حرارت می دهند و سپس با فشرده سازی و جوش دادن الیاف کچه را تولید می کنند.

کچه پارچه محکمی است که قدمتی طولانی دارد و قدیمی ترین شکل پارچه شناخته شده است و در بسیاری از نقاط جهان به عنوان ماده اولیه در صنعت پوشاک، کفش، فرش و حتی چادر استفاده می شود و حتی چادرهای سنتی یورد هم از همین کچه ها تولید می شوند.

 

کچه دوزی یکی از هنرهای نوین و در عین حال بسیار جذاب است که دارای قاعده و قانون و الگو نیست در این هنر باید از خلاقیت بالایی برخوردار باشید؛ همین طور که گفتیم الگوی خاصی ندارد و باید با استفاده از خلاقیت تان یک اثر زیبا برجا بگذارید. و همین باعث می شود که جز هنرهای دشوار محسوب شود.

 

در آموزش های کچه دوزی و ساخت عروسک های کچه ای از ابزارهای ساده ای استفاده می شود که این از مزیت های هنر کچه دوزی است کچه دوزی یک هنر نزدیک به نمد دوزی است با این تفاوت ها که در هنر نمد دوزی شما با پارچه ای سرو کار دارید که از الیاف ساخته و فشرده شده است اما در هنر کچه دوزی از سوزن زدن الیاف به هم و تنیدن و فشرده کردن الیاف کچه کمک می گیرید.

 

با الیاف کچه می توان انواع حیوانات را شبیه به شکل طبیعی آن ها ساخت، زیرا الیاف کچه مانند پارچه یکدست نیستند به همین علت به راحتی می توان تفاوت رنگ ها و طیف آن را با الیاف های کچه به نمایش درآورد و حیوانات کچه ای زیبایی ساخت. همچنین از الیاف کچه برای کچه دوزی روی لباس ها به خصوص روی لباس های پشمی بسیار استفاده می شود زیرا الیاف کچه روی لباس جلوه بسیار زیباتری به لباس می دهد. 

 

مزایای کچه دوزی:

 پادری ها و زیر اندازهای نمدی که اکنون به عنوان صنایع دستی به فروش می رسند به روش کچه دوزی ساخته می شوند. یکی دیگر از تفاوت هایی که در کچه دوزی با نمد مالی هست، تنوع رنگ و جنس الیاف است. الیاف به کار رفته در هنر نمد مالی کاملا طبیعی و از پشم گوسفند است و کمتر از رنگ ها استفاده می شود. 

 

اغلب کچه دوزی دارای 2 روش رایج است و با آن به الیاف کچه حالت دلخواه داده می شود یکی استفاده از سوزن های مخصوص کچه دوزی و سوزن زدن به الیاف کچه برای فرم دادن به آن و دیگری استفاده از محلول آب و صابون و فشرده کردن الیاف کچه. هر یک از این دو روش کابردهای خود را دارد. در واقع نمد مالی روش دوم کچه کاری است. 

 

مزیت دیگر هنر کچه دوزی نسبت به برخی از هنرهای مشابه این است که کچه کاری یک هنر کاربردی و البته همخوان با طبیعت است زیرا از الیاف طبیعی برای ساخت محصولات کچه استفاده می شود و از آن جهت کاربری است که با آن می توان انواع پالتوها و تن پوش های زمستانی را ساخت و به تن کرد و صرفا یک هنر برای سرگرمی نیست. 

 

در هنر کچه دوزی که این روزها مورد توجه هنرمندان هنرهای دستی قرار گرفته است اغلب برای ساخت عروسک های حجمی مورد استفاده قرار می گیرد؛ هر چند با استفاده از این الیاف میتوان پارچه‌ و دیگر آثار هنری را هم طراحی و اجرا کرد برای مثال بر روی مانتو و مخصوصا لباس های نخی مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با کچه دوزی, تفاوت نمد دوزی و کچه دوزی

کاربردهای کچه دوزی

 

ابزارهای مورد نیاز هنر کچه دوزی :

هنر زیبای کچه دوزی با استفاده از ابزار خاصی صورت می گیرد که در زیر آمده است.

 

سوزن کچه :

اولین ابزار برای کار، سوزن مخصوص کچه دوزی است که با سوزن های معمولی متفاوت است و بر روی خود یک سری حفره و برآمدگی هایی دارد که با ایجاد ضربه های مداوم بر روی الیاف پشمی موهری باعث فشرده شدن آن می شود.

 

این سوزن ها بسته به سایز کاری که می خواهید تهیه کنید متفاوت است. دقت کنید که سوزن های ظریف برای کارهای ظریف بهتر است.

 

نکاتی برای ساخت عروسک های کچه ای,استفاده از هنر کچه دوزی

سوزن های کچه دوزی

 

پانچ :

دستگاه هایی نیز هستند که از چند سوزن یک جا استفاده شده که برای کارهای بزرگتر استفاده می شود و باعث بالا رفتن سرعت کار می شود که به آنها پانچ می گویند.

 

کچه دوزی چیست, آشنایی با کچه دوزی

پانچ کچه دوزی

 

فرچه :

ابزار مورد نیاز بعدی فرچه است. که شما می توانید از یک ابر یا فوم فشرده هم برای این کار استفاده کنید. از فرچه به عنوان زیر کار استفاده می شود. به این صورت که الیاف را مستقیم و یا با واسطه پارچه ای که قصد دارید روی آن کچه کاری انجام بدهید، بر روی فرچه گذاشته و با استفاده از سوزن بر روی آن ضربه بزنید.

 

تفاوت نمد دوزی و کچه دوزی,نکاتی برای ساخت عروسک های کچه ای

فرچه ی کچه دوزی

 

الیاف پشمی :

برای شروع کار شما به الیاف پشمی احتیاج دارید. این الیاف در رنگ های مختلف در بازار موجود هستند و در دو نوع طبیعی و مصنوعی ارائه می شوند.

 

کچه دوزی چیست, آشنایی با کچه دوزی

الیاف پشمی کچه دوزی

امتیاز شما به این مطلب چنده؟
آموزشگاه کچه دوزی دانلود رایگان کتاب آموزش کچه دوزی خرید وسایل کچه دوزی قیمت وسایل کچه دوزی قیمت سوزن کچه دوزی کچه دوزی چیست کچه چیست کچه کاری آشنایی با هنر کچه دوزی کتاب کچه دوزی وسایل کچه دوزی کچه دوزی عروسک قیمت کچه هنر کچه دوزی روی لباس هنر کچه دوزی به انگلیسی سوزن کچه دوزی تلفظ کچه دوزی هنر کچه دوزی آموزش هنر کچه دوزی هنر کچه دوزی چیست فروش عمده الیاف کچه خرید سوزن کچه دوزی قیمت الیاف کچه دوزی خرید اینترنتی وسایل کچه دوزی قیمت کچه دیجی کالا خرید وسایل کچه دوزی در اصفهان قیمت عروسک کچه خرید الیاف کچه دوزی خرید وسایل کچه دوزی در تهران خرید لوازم کچه دوزی خرید ابزار کچه دوزی خرید اینترنتی ابزار کچه دوزی خرید فرچه کچه دوزی کچه دوزی خرید خرید کچه دوزی قیمت دستگاه سوزن کچه دوزی قیمت الیاف کچه دیجی کالا الیاف کچه از کجا بخرم خرید کچه دیجی کالا قیمت الیاف نمدی قیمت ابزار کچه دوزی قیمت کچه دوزی قیمت پانچ کچه دوزی قیمت لوازم کچه دوزی قیمت دستگاه پانچ کچه دوزی قیمت عروسک کچه دوزی قیمت فرچه کچه دوزی

نظرات کاربران
هیچ نظری ثبت نشده است

نام شما
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظرات


بیشتر بخوانید
تبدیل زباله‌های پلاستیکی به نفت
یک شرکت زباله‌های پلاستیکی را به نفت مفید تبدیل می‌کند و قصد دارد سالانه ۳۰ هزار تن زباله پلاستیکی مخلوط را به نفت تبدیل کند. 
ادامه مطلب >
چگونه هل را پودر کنیم؟
قطعا برای ساخت ادویه های مختلف به پودر هل احتیاج دارید. پودر هل در ادویه ای گوناگونی از جمله انواع زیادی از ادویه های هندی استفاده می شود. برای تهیه پودر هل به شیوه های زیر عمل کنید.
ادامه مطلب >
آشنایی با خواص بخور اکالیپتوس
اکالیپتوس یکی از موثرترین روغنهای اساسی برای مشکلاتی مانند سرماخوردگی و سرفه است. اکالیپتوس یک تقویت کننده ایمنی طبیعی قوی است. 
ادامه مطلب >
راههای تشخیص سوسیس و کالباس فاسد از سالم
همه سوسیس و کالباس ها تاریخ انقضاء دارند حتی بهترین آنها و وقتی تاریخ آنها تمام شود باعث مسمومیت می شوند. قصد داریم در این باره مطلب مفیدی را برای مصرف کنندگان عزیز محصولات پروتئینی منتشر کنیم. با ما...
ادامه مطلب >
با خوردن نسترن سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید:
 یک متخصص و مدرس طب ایرانی گفت: میوه نسترن معجزه‌ای برای تقویت بدن به خصوص در شرایط کرونا بوده و نسرین،نسترن و نستر از نام‌های این گل زیباست.
ادامه مطلب >
خواص اعجاب آور میوه گل نسترن چیست؟
کاربردهای دارویی گل نسترن در داروهای سنتی کاملاً مشهور و مستند است. میوه‌های این گل سرشار از ویتامین C هستند، مطمئناً برای سلامتی افراد مفیدند.گل نسترن همچنین مصارف زیادی در آشپزی، پزشکی و لوازم آرای...
ادامه مطلب >
آیا موهای کراتین شده را می توان رنگ کرد؟
مواد دکلره که برای روشن کردن موها استفاده می شود عامل اصلی سوختن مو است. وقتی موها سوخته یا خمیری می شود امکان از دست رفتن کامل مو نیز هست. گاهی مقدار آسیب به قدری زیاد است که مجبور می شوید موها را ک...
ادامه مطلب >
انتخاب سرویس پخت و پز مناسب
یکی از دغدغه های مهم هر خانم خانه‌دار و نوعروس برای لوازم آشپزخانه و جهیزیه، تهیه سرویس قابلمه است.انتخاب این ظروف بهتر است نسبت به نوع غذا و پخت و پزی که می خواهیم در آنها انجام دهیم، صورت گیرد. ظرو...
ادامه مطلب >
بیماری‌ها را به دست اکالیپتوس بسپارید
اکالیپتوس فواید بسیاری برای سلامتی دارد. البته هنوز برخی از این فواید در تحقیقات به اثبات نرسیده‌اند. در ادامه به بررسی برخی خواص اکالیپتوس برای سلامتی می‌پردازیم.
ادامه مطلب >